Alerjiye Ne İyi Gelir?

tarafından
228
Alerjiye Ne İyi Gelir?

Alerjiye Ne İyi Gelir? ,İnsan Vücudunun tepki verdiği etken maddenin veya maddelerin ortamdan uzaklaştırılmasıdır. Tabi bunun için öncelikle alerjiye neden olan madde ve varsa diğer maddelerin tespit edilmesi gerekmektedir. Kısacası alerjinin bilinip ondan korunması birincil sıradadır.

Genellikle hekimler, hastanın ifadesinden yola çıkarak doğru tahminler yapıp alerji tespit edebilmektedir. Buna karşın tedaviden doğru sonuç alınabilmesi için bazı testler de gerekli görülebilmektedir.

Söz konusu alerjik rahatsızlığın nasıl ortaya çıktığına bağlı olarak endoskopi, deri testleri, ilaç provakasyon testleri, spirometri, besin yükleme testleri gibi farklı uygulamalara başvurulmaktadır. Bu testlerin tümü, ilgili anabilim dalının kliniklerinde uzman hekimlerce gerçekleştirilmektedir.

Alerjik rahatsızlığa neden olan maddenin bilinemediği çoğu durumda “prick testi” uygulanmaktadır. Bu testte deriye çeşitli alerjiler dökülür ve her biri için en az 10 dakika kadar beklenerek vücudun reaksiyon verip vermeyeceği izlenir.

Örneğin polen dökülüp deriye verildikten 10 dakika kadar sonra test uygulanan kişide bir tür tepkime gözlemleniyorsa diğer maddelere gerek kalmaksızın test sonlandırılır. Öte yandan tepkime oluşmamışsa, bir sonraki maddeye geçilir ve gerekirse eldeki olası alerjileri tümü denenebilir. Prick testi, kesin olarak alerjinin tespit edilebilmesi için başvurulan testlerin içinde en önemlisi olarak görülmektedir.

Her ne kadar tüm alerjinler için olmasa da bazılarında aşı da etkili bir yöntemdir. Buna karşın rahatsızlığı tümüyle gidermez. Koruyucu özellikte olup yaşam kalitesinin artırılması ve ilaç kullanımının azaltılması için tercih edilebilmektedir.

Bir diğer yöntem ise uygun diyetin uygulanmasıdır. Şöyle ki süt, soya, fıstık gibi alerjenler, birçok gıda maddesinde eser miktarda bile olsa görülebilmektedir. Hem hazır alınan paketli ürünlerin “İçindekiler” kısmını dikkatlice okuyup “Alerji Uyarısı” kısmı varsa dikkat etmek hem de dışarıda yemek yerken daha hassas davranmak gerekmektedir.

Bazı doğal ürünler ise vücudun direncini artırarak düşük seviyedeki alerjine maruz kalındığında tepkimeyi önleyebilmektedir. Meyveler arasında iyi yıkanmış elma, otlar içinde yemeklere baharat olarak atılabilecek zerdeçal ve sebzeler içinde akşamları yarım diş yutulmasıyla direnci güçlendirecek olan sarımsak önleyici ve koruyucu olarak tercih edilebilir.