Blogger’dan WordPress’e Site Taşıma

tarafından
122
Blogger’dan WordPress’e Site Taşıma

Blogger’dan WordPress’e Site Taşıma

Giriş

Bu rehberde, web sitenizi Blogger’dan WordPress’e nasıl aktardıracağınızı, eski web sitenizden yeni WordPress kurulumunuza yönlendirme yapmayı ve trafiğinizi nasıl koruyacağınızı öğreneceksiniz.
İçerikler
 • Nelere ihtiyacınız olacak?
 • Adım 1 – Blogger’dan WordPress’e Site Taşıma
 • Adım 1 – Blogger Trafiğini WordPress’e Yönlendirme
 • Sonuç

Nelere ihtiyacınız olacak?

Bu rehbere başlamadan önce aşağıdakilere ihtiyacınız vardır:
 • Blogger yönetici paneline erişim
 • WordPress yönetici paneline erişim

Adım 1 – Blogger’dan WordPress’e Site Taşıma

 1. Blogger’a giriş yapın ve blog yönetici alanınıza devam edin. Eğer sahip olduğunuz birden fazla blog varsa, taşımak istediğiniz sayfanın yönetici alanında olduğunuzdan emin olun.
 2. Soldaki menüden Ayarlar > Diğer‘e tıklayın.
 1. Diğer menüsünde İçeriği Yedekle butonuna tıklayarak Blogger web sitenizin yedeğini alın. Bir .xmldosyası indiriyor olacaksınız.
 2. Şimdi WordPress yönetici alanınıza girin. Yönetici alanında, Araçlar menüsüne erişin ve İçe Aktar‘ı seçin. Tercih ettiğiniz içe aktarıcıyı kurmanız gerekecek. Bu durumda, Blogger içe aktarıcıyı seçmelisiniz. Blogger seçeneğinin yanındaki Hemen Yükle’ye tıklayın. Yüklendikten sonra, buton Hemen Yükle‘den İçe Aktarıcıyı Çalıştır olarak değişir.
 3. İçe Aktarıcıyı Çalıştır‘a tıklayın. Yeni bir menü görünecek. Blogger yönetici panelinizden indirdiğiniz .xml dosyasını burada yükleyin. Son olarak Dosya yükle ve içe aktar butonuna tıklayın ve işlem tamamlanmış olacak!

Adım 1 – Blogger Trafiğini WordPress’e Yönlendirme

Şimdilik tüm kullanıcılarınızı, yayınlarınızı ve yorumlarınızı Blogger web sitenizden WordPress’e aktardınız. Ancak, tüm trafik hâlâ Blogger web sitenize gidecek. Bunun bir çözümü, eski web sitenizden yeni web sitenize yönlendirme ayarlamak olacaktır.
Blogger web sitenizden WordPress’e yönlendirmeyi ayarlamanın birkaç farklı yolu vardır. En kolay ve en az zaman tüketen yöntem, bir eklenti kullanmak olacaktır. Bu durumda size yardımcı olabilecek pek çok eklenti var. Bu eklenti mükemmel bir örnektir.
 1. Eklentiyi indirin ve yükleyin. Eklentiyi kurarken herhangi bir zorluk yaşarsanız, WordPress eklentilerini nasıl kuracağınıza ilişkin rehberimize bakabilirsiniz.
 2. WordPress yönetici alanızda Araçlar menüsüne gidin ve Blogger To WordPress Redirection eklentisini seçin.
 3. Eklentinin menüsünde Start Configuration butonuna basın. Eklenti Blogger alan adınızı seçmenizi isteyecek. Get Code butonuna tıklayın ve Blogger web siteniz için bir şablon kodu alacaksınız.
 4. Blogger web sitenizin yönetici paneline girin ve Tema menüsüne devam edin. Bu sayfanın sonundaki Klasik temalara geri döndür butonuna tıklayın.
 5. Tema menüsü değişecektir ve artık tema kodunu düzenleyebilirsiniz. WordPress eklentisinden kopyaladığınız şablon kodunu buraya yapıştırın. Ardından Temayı Kaydet butonuna tıklayın.
 6. Eklenti menüsünde Verify Configuration butonuna tıklatarak yönlendirmenin başarılı olup olmadığını test edebilirsiniz. Eklenti Blogger web sitenize bir bağlantı sağlayacaktır. Bağlantıya tıklayın ve eski Blogger’ınız yerine yeni WordPress web sitenizi görmelisiniz.