AdBlock Plus hakkında bilmeniz gereken 5 detay

tarafından
107
AdBlock Plus hakkında bilmeniz gereken 5 detay

Tarayıcı logoları

Birisi işinizi ” haraç raketi ” olarak adlandırırsa ya da satış adımınızı ” fidye notu ” olarak görürseniz rahatsız olabilirsiniz Ancak, yaygın olarak kullanılan Adblock Plus tarayıcı uzantısının lideri olan Eyeo CEO’su Till Faida’nın etkisi altında Gördüğü gibi, sadece çevrimiçi reklamları ve buna dayanan web sitelerini kurtarmaya çalışıyor .

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Eleştiri, şirketin işinden kaynaklanıyor: Reklamları engelleyen bir tarayıcı uzantısı sunun, ardından reklamları engelleyen bir Eyeo programına katılmayı kabul eden büyük yayıncıların reklam gelirlerinin% 30’unu yok edin . Faida kimin ödeme yaptığını söylemiyor ama Eyeo’nun hangi web sitelerinin reklam göstereceğini belirleyen “beyaz listesini” inceleyerek Google ve Amazon gibi büyük isimler göreceksiniz .
Faida, Almanya’nın Köln kentindeki Eyeo merkezindeki periyodik ABD gezilerinden birinde CNET’i ziyaret ederken, içeriği web’de finanse etmek için sürdürülebilir bir yol olmalı, ancak kullanıcı kontrollü bir şekilde yapılmalı ”dedi .
Çevrimiçi reklamcılığın eski güzel günlerinde, insanlar yüzünüzdeki karmaşayı sevmediklerinden reklamları engellediler. Artık insanlar sık ​​sık onları engelliyor, çünkü gizliliğinizi istila edebiliyor , web sitelerini yavaşlatabiliyor, telefonunuzun pilini düzleştirebiliyor, veri planınızı yiyebiliyor ve kötü amaçlı yazılım sunabiliyor.
Hiç şüphe yok ki, Eyeo’nun reklam engelleme yazılımı, 100 milyon PC ve akıllı telefonda ve AdBlock Plus’ın şimdiye kadarki en iyi Firefox eklentisi olduğu konusunda . Ancak, web sitelerini ödeme duvarlarına yönlendirmeden her yerde reklamları engellemek zordur ve Eyeo’nun durumu karmaşıktır. Bazı reklamları engellese bile, yayıncılara reklam sunmalarına yardımcı olmak için kendi reklamını da sunar . İşte Adblock Plus manzarasına daha yakından bir bakış.

Eyeo CEO'su Till Faida, Adblock Plus yazılım projesini yönetiyor.

Eyeo CEO’su Till Faida, Adblock Plus yazılım projesini yönetiyor.

1. Eyeo’nun Kabul Edilebilir Reklamları programı nasıl çalışır?

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Eyeo , Adblock Plus’ın Eyeo’nun beyaz listesinde yer almayı ve işbirliği yapmayı kabul eden web sitelerinde engellemeyeceği reklam kullanım standartlarını kodlamak üzere 2011’de Kabul Edilebilir Reklamlar programını başlattı Gereksinimleri karşılamak için, reklamlar çok büyük, gösterişli veya müdahaleci olamaz. Faida, kullanıcıların neye benzediğini ve hangi web sitelerinin ihtiyaç duyduğu arasında doğru dengeyi kurmanızın önemli olduğunu söyledi.

Varsayılan olarak, Adblock Plus, Eyeo’nun beyaz listesinde yer almayan tüm sitelerin reklamlarını engeller; ancak, Eyeo’nun yaklaşık 170 çalışanından bazıları, yayıncıların sistemi gizlice sokmasını engellemek için işe alınır. Tüm reklamları engellemek için Adblock Plus’ı ayarlayabilirsiniz.
Faida, Eyeo’nun beyaz listesindeki şirketlerin yüzde 90’ından fazlasının katılmak için ödeme yapmak zorunda olmadıklarını söyledi. Yalnızca ayda 10 milyondan fazla Kabul Edilebilir Reklam Gösteren daha büyük yayıncıların Eyeo’ya elde ettikleri gelirin% 30’unu ödemeleri gerekir.

2. Kabul Edilebilir Reklamlar kurallarını kim belirler?

2017 yılında, Eyeo çevrimiçi reklamcılık yapan diğer şirketlerin katılımıyla çalışmayı kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak kurdu 50 üyesi arasında reklam teknolojisi şirketleri, reklam ajansları, yayıncılar ve sektördeki diğerleri yer almaktadır.
Başka bir kıyafet, Daha İyi Reklamlar Koalisyonu da benzer bir rol oynuyor. Bu, Google’ın 2018’de reklamları kullanan web siteleri için başlattığı reklam engelleme politikası standartlarını ararken seçti Google, baskın web tarayıcısını bir kenara bırakmanın yanı sıra, en büyük çevrimiçi reklamcılardan biri olduğu ve İnternet’in en büyük çevrimiçi hizmetlerinden bazılarını kullandığı için kayda değer bir hareketti.

3. Adblock Plus neden reklam izleyicileri varsayılan olarak engellemiyor?

İzleyici engelleme, Apple Safari’de, Mozilla Firefox ve Brave Software’in Cesur’sunda kayda değer hareketlerle dikkat çekiyor Bazı izleme korumaları da Microsoft Edge ve hatta Chrome’a geliyor Bu uBlock Origin, DuckDuckGo, Privacy Badger ve Ghostery gibi uzantıları engelleyen en iyi izci.
Ancak Adblock Plus, Kabul Edilebilir Reklamlar programı aracılığıyla varsayılan olarak izlemeyi engellemez. Faida, karar vermenin kullanıcılara kalmış olduğunu söyledi. Facebook ve Twitter’ın sizi izlemesini sevmiyorsanız, bu sosyal paylaşım ve beğenme düğmelerini devre dışı bırakma seçeneği de vardır.
Faida, “Bazı tüketiciler izlemeye aldırmaz ve kullandıkları web sitelerini desteklemek ister” dedi. “Diğer kullanıcılar gizlilik konusunda daha fazla endişe duyuyorlar.” Ancak kullanıcılar daha katı gizlilik kontrollerine girdiğinde, bu yalnızca yayıncılar için değil, Eyeo’nun gelirini de kapatıyor.

4. Chrome, Adblock Plus’ı engeller mi?

Manifest v3 adlı bir politika sayesinde, Google’ın Chrome ekibi, güvenlik, gizlilik ve performansı artırmak amacıyla reklam engelleyicileri de dahil olmak üzere uzantılara yeni sınırlar ekliyor . Ne yazık ki, reklam engelleyicileri için, web sitesi öğelerini araştırmak için kullandıkları kurallara sınırlar koyar – örneğin, bir reklamın beyaz listeye alınmış bir internet alanından gelip gelmediğini bulmak.
Google daha önce önerilen kuralları 30.000’den 150.000’e çıkardı, ancak bazı içerik engelleme uzantıları bunun yeterli olmadığını söylüyor. Bu, aylarca süren tartışma ve kullanıcının reklam engelleyicilere zarar vermesi durumunda Chrome’dan ayrılma tehdidinin ardından geldi. Google, içerik engelleme uzantılarına izin vermek istediğini belirtti ve Faida, Adblock Plus’ın zarar görmesini beklemiyor.
“Ben iyimserim geri bildirimlerimizi dinleyecekler” dedi. Google’ın meşru güvenlik kaygıları var, ancak mühendislerin engelleyicileri engellemeyen bir çözüm bulabileceğine inanıyor. Faida, Chrome yine de devam ederse, diğer tarayıcılar memnun olmayan kullanıcılar için hak talep edeceklerini söyledi.

5. Tarayıcıya reklam engelleme oluşturmaya ne dersiniz?

Reklam engelleme, Opera ve UC Tarayıcısı gibi bazı tarayıcılarda yerleşik bir seçenek haline geliyor. Cesur otomatik olarak etkinleştirir. Adblock’un kendisi de trende katılıyor.
Microsoft’un mobil Edge sürümü, Adblock Plus’ı doğrudan entegre ediyor ve Android’de Firefox ve Samsung Internet ile etkinleştirilebiliyor . Adblock Plus ayrıca, iPhone’lar için kendi reklam engelleme tarayıcısını sunar .
Ancak Faida, Brave’nin reklam engelleme yaklaşımı ile aynı fikirde değil. Özellikle, Brave’nin reklam sisteminin, yayıncıların reklamlarını çıkardıktan sonra Cesurca sağlanan reklamları göstermesinden hoşlanmıyor. Faida, “Reklamları engellemek ve kendi reklamlarınızı enjekte etmek, yayıncıların kendi reklamlarını göstermelerine yardımcı olmaktan çok farklı bir yaklaşımdır.” Dedi. “Açık bir ekosistem oluşturmak istiyoruz.”
Ancak, Brave’nin isteğe bağlı olan reklam sistemi, kullanıcılara, elde edilen gelirin bir kısmını öder ve bu geliri yayıncılarla paylaşma mekanizmasına sahiptir. Cesur ayrıca, aslanların bu gelirden payını alacak yayıncılarla işbirliği yaparak reklamları doğrudan web sitelerinde göstermek için bir sistem üzerinde çalışıyor. Brave’nin teknolojisi hem kullanıcı gizliliğini hem de yayıncı gelirini sunuyor – izleyici engellemesini etkinleştirirseniz Eyeo’nun yönetemediği bir şey var, Faida.
Faida, “Hiç bir izleme gerektirmeyen çok az reklam var.” Dedi.
Bu nedenle, Google ve Facebook gibi reklam destekli şirketler bile Apple’ın çevrimiçi gizlilik çağrısına katıldığı için, bugünün çevrimiçi reklam endüstrisinde daha fazla değişikliğin olduğu açıktır.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});