WordPress Nedir? Yeni Başlayanlar İçin WordPress 101

tarafından
91
WordPress Nedir? Yeni Başlayanlar İçin WordPress 101

“Peki, tam olarak WordPress nedir?” – merak ediyor olabilirsiniz.En basit cevap şudur:

WordPress, web sitenizin işletim sistemidir.

Bu şekilde düşünün, tıpkı akıllı telefonunuzun çalışması için iOS veya Android’e ihtiyaç duyduğu gibi, “akıllı web siteniz” in de WordPress’e ihtiyacı var. 
WordPress kesinlikle etrafındaki tek web sitesi işletim sistemi olmasa da, bu alandaki tartışılmaz liderdir.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

WordPress’i bu kadar baskın yapan şey nedir?

En azından birtakım sebepleri var:
 • WordPress ücretsizdir . Hemen hemen hiçbir parayla uğraşmadan indirebilirsiniz.
 • WordPress açık kaynak kodludur . Dünyadaki binlerce gönüllü tarafından inşa edilen bir topluluk projesi. Herkes katılabilir. Herkes WordPress’i geliştirebilir ve platformun daha da büyümesine yardımcı olabilir.
 • WordPress moderndir . Bazı özellikler web sitesi yazılımında “standart” olarak kabul edilirse, WordPress’in buna sahip olduğundan emin olabilirsiniz.
 • WordPress çok yönlüdür . Her türlü web sitesini çalıştırabilir. Basit bir iş sitesiblog , fotoğraf sitesi , hobi sitesi, profesyonel bir kurumsal site, hatta bir e-ticaret mağazası olsa bile , WordPress her şeyi kolayca halledebilir.
 • WordPress erişilebilir ve kullanıcı dostu . Görme bozukluğu olan kullanıcılar tarafından sorunsuzca kullanılabilir.
 • WordPress tüm ekran boyutlarında ve cihazlarda çalışır . Web sitenize masaüstü, dizüstü bilgisayar, tablet, telefon aracılığıyla erişebilirsiniz.
 • WordPress genişletilebilir . Eklentiler yardımıyla WordPress’e özel özellikler ekleyebilirsiniz  Eklentileri web sitenizin “uygulamaları” olarak düşünün (iPhone uygulamalarınız gibi, ancak web siteniz için).
 • WordPress güzeldir . WordPress için binlerce ücretsiz ve premium tasarım paketi ( tema adı verilen ) mevcuttur. Bunları tek bir tıklamayla yükleyebilirsiniz.
WordPress nedir? Özetle, WordPress web sitenizin kaputunun altındaki motor olarak çalışır. Çalışmasına izin verir, sitenin içeriğini düzenlemenize, yeni yazılar ve sayfalar oluşturmanıza ve ardından web sitenizin tüm cihazlarda doğru görüntülendiğinden emin olmanıza olanak tanır.
Tabii ki, bu avantajlardan yararlanabilmek için, önce ellerinizi WordPress’e dahil olmanız gerekir.

“WordPress” e dahil olduğunuzda ne olur?

İşte sorun; “WordPress” terimini google’a yazdığınızda iki temel sonuç bulacaksınız:
 • WordPress.com
 • WordPress.org
Temel sağduyu, bu iki sitenin de aynı olması gerektiğini önerse de, öyle değil.
Aslında, çok farklılar. 
 • WordPress.com tamamen ticari bir çevrimiçi platformdur.
 • WordPress.org yukarıda tarif ettiğimiz açık kaynaklı yazılım projesidir.
WordPress.com, ham WordPress yazılımıyla kendi başlarına uğraşmak istemeyen ancak kendileri için bir başkası ile ilgilenmeyi tercih eden kişiler için bir çözüm olarak oluşturuldu. Yani, WordPress.com ile elde ettiğiniz şey, bir hesap oluşturma yeteneği – kullanıcı profiliniz – ve daha sonra platformun sunucularına önceden kurulmuş basitleştirilmiş bir WordPress sürümünü kullanmak. Standart WordPress’ten daha hızlı bir web sitesi oluşturabilirsiniz, ancak aynı zamanda işlevsellikten de vazgeçersiniz (küçük bir ücret ödemek istemiyorsanız).  Kısacası, çoğu kişiye WordPress.org sürümünü tavsiye ediyoruz.

WordPress nedir ve nasıl kullanılır?

Size WordPress ile nasıl başlayacağınızı kısaca anlatayım ve daha sonra biraz daha okumaya dikkat edin – daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?
Bu nedenle, WordPress’i kullanmak için iki yoldan birini takip etmeniz gerekir:

Örnek olay (a): WordPress ile tam özellikli bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız

Bunun için iki öğeye ihtiyacınız var:
 • bir etki alanı adı – web sitenizin adresi; örneğin, blogdostu.com
 • Bir hosting. web sunucusu – web sitenizin tutulacağı yer
Kendi adınıza bir alan adı kaydedebilecek ve ayrıca bir web sunucusuna erişim sağlayabilecek şirketler var. Ayrıca, sizin için WordPress’i kurmaya özen gösterirler. Bu şirketlerden biri Bluehost .
Biz, bir etki alanı almak barındırma ve baştan sona WordPress yükleme adımlarını burada anlattık. Kendi başınıza bir WordPress web sitesi oluşturacaksanız göz atmanızı şiddetle tavsiye ederim. İyi haber şu ki, 15 dakika veya daha kısa sürede yapabilirsiniz. Evet, 15 dakika içinde sıfırdan mükemmel çalışan bir WordPress web sitesine kadar bu hakkı okuyorsunuz.

Durum (b): Test için yerel bir site oluşturmak istiyorsanız

Henüz tam özellikli bir siteyi başlatmayı düşünmüyorsanız, ancak WordPress ile sanal alan benzeri bir ortamda denemek istiyorsanız, WordPress’i yerel bir sunucuya yüklemeyi düşünebilirsiniz.
Şimdi, WordPress’in püf noktası, teknik açıdan bir yazılım paketi. Yalnızca kendi bilgisayarınıza doğrudan yüklemediğiniz, ancak bunun yerine bir web sunucusundan geçen yazılım türüdür. Yani bunu yerel olarak yapmak istiyorsanız, önce yerel bir web sunucusu edinmeniz gerekir.

Yine de dediğim gibi, bu, WordPress’in iç işleyişini öğrenmek isteyen geliştiriciler tarafından seçilen, daha az gezilen bir yol. Çoğu kullanıcı için, ilk seçeneği tercih ediyor. 

WordPress blog tasarımı nasıl değiştirilir

Çoğu insanın WordPress ile yapmayı sevdiği ilk şey, web sitelerinin varsayılan görünümünü / tasarımını özelleştirmek.
Bahsettiğim gibi, hem yeni işlevsellik hem de tasarım açısından WordPress’in genişletilmesi ve değiştirilmesi çok kolaydır.
İlk önce eklentileri konuşalım 🔌
Eklentiler, yerleşik özelliklerini ayarlamak için WordPress sitenize yüklenebilecek küçük yazılım parçalarıdır. İnternette binlerce ücretsiz eklenti var. İşte bazı iyi başlangıç ​​noktaları:
Sonra, tasarımlar  Veya, onları WordPress dünyasında adlandırdığımız gibi – temalar
Temalar, web sitenizin birkaç tıklatma şeklini değiştirebilen hepsi bir arada tasarım paketlerinizdir. Onlar WordPress web sitesinde takılabilir sadece eklentileri gibi.
Burada binlerce ücretsiz tema var , ayrıca premium WordPress temaları sunan saygın temalı mağazalar var.
WordPress temaları ekosistemindeki çalışma payımızı yaptık ve kendi harika temalarımız var. Onları kontrol et .

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});