Google Analytics’i WordPress’te Nasıl Ayarlarım?

tarafından
91
Google Analytics’i WordPress’te Nasıl Ayarlarım?
Bu makalede, Google Analytics’in WordPress’te nasıl kurulacağını ele alacağız. Ama önce, işte neden böyle bir şey yapmak isteyebileceğiniz konusunda bazı bilgiler.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Google Analytics, web sitenize gelen ziyaretçilerin kim oldukları, nereden geldikleri ve sitenize girdiklerinde ne aradıkları hakkında daha fazla bilgi edinmek için hizmetinizde olan en iyi araçlardan biridir. Blogunuzda ne tür bir içeriğe odaklanacağınıza karar vermek için paha biçilmez bir araçtır ve hepsinden önemlisi tamamen ücretsizdir.
Birçok yönden, Google Analytics’i WordPress sitesinde ayarlamak, elle kodlanmış bir web sitesinden daha kolaydır. Çünkü bir eklenti kullanmak için , web sitenizin koduna girişmeye gerek yoktur, ve düzgün yapılandırıldığında bir kez yapılması yeterlidir.

Bu kılavuz, bu güçlü ücretsiz araçla başlamanız, WordPress’te Google Analytics’in nasıl kurulacağı ve düzgün çalıştığından emin olmak için nasıl test edileceği hakkında bilmeniz gereken her şeyi size öğretecektir.

Google Analytics’i WordPress ile kullanmanın yararları

Aşağıdaki birkaç basit adımı tamamladığınızda, web siteniz ve ziyaretçileri hakkında birçok bilgi keşfedebileceksiniz. Bu, kişilerin web sitenizi nasıl bulduğunu, her ziyaret sırasında kaç sayfa görüntülediklerini, en popüler içeriğinizin ne olduğunu ve daha fazlasını içerir.
Ayrıca Google Analytics’te dosya indirme, bültene kaydolma veya ürün satışı gibi hedefler belirleyebilir ve ardından sitenizin bu hedeflere göre performansını ölçebilirsiniz. Tüm bu verilerle donanıp, sitenizin amacı ne olursa olsun, web sitenizi daha iyi sonuçlar için optimize etmek için çalışmaya başlayabilirsiniz.

WordPress’te Google Analytics nasıl kurulur?

Bu makalenin sonunda, Google Analytics’in WordPress’te nasıl kurulacağını tam olarak bileceksiniz. İşlem, düşündüğünüzden çok daha kolaydır ve bir kere bittiğinde, web sitenizi ve ziyaretçilerini daha iyi tanımanız mümkün olacaktır.

1. Bir Google Analytics hesabı oluşturun

Bu araçtan yararlanmak için yapmanız gereken ilk şey, web siteniz için bir Google Analytics mülkü oluşturmaktır. Henüz bir Google Analytics hesabınız yoksa, kayıt işlemi sırasında mülkü oluşturacaksınız.
Git Google Analytics ana sayfasında ve tıklama Google hesabınızla oturum açma “Sign Up.”:
WordPress’te Google Analytics’i kurun
Oradan bir hesap kurulum ekranına yönlendirilirsiniz.
Hesap adınız için adınızı veya şirket adınızı kullanabilirsiniz. Aynı hesaptaki birden fazla web sitesini takip edebilirsiniz; bu, birkaç farklı web siteniz varsa, işleri kolaylaştırır:
Google Analytics’i WordPress’te Nasıl Ayarlarım?
Ardından, izlemek istediğiniz web sitesi olan yeni mülkünüzün ayrıntılarını dolduracaksınız. Web sitenizin adını, URL’sini, endüstrisini ve saat dilimini girin ve “İzleme Kimliği Al” ı tıklayın.
Şartları ve koşulları kabul ettikten sonra, takip kimliğinizi göreceğiniz bir ekrana, “UA” harfleriyle başlayan bir sayı dizisine gideceksiniz. Aşağıdaki adımları izlemeye devam ederken bu kimliğe basılı tutun  . WordPress’te Google Analytics’i kurun.

2. MonsterInsights eklentisiyle Google Analytics’i yükleyin

Artık izleme kimliğinize sahip olduğunuzda, izleme kodunu sitenize otomatik olarak ekleyen bir eklenti yüklemeniz gerekir. MonsterInsights tarafından Google Analyticseklentisini öneririm, çünkü bu türdeki en popüler ve en aktif eklentidir, ayrıca Google Analytics’i WordPress’te kurmayı çok kolaylaştırır:
Sitenize eklemek için, Eklentiler / Yeni Ekleme altındaki adıyla arayın Doğru eklentiyi bulduğunuzda, “Şimdi Kur” düğmesine tıklayın.
WordPress eklenti yükleme sürecinden geçecektir. Tamamlandığında, açmak için “Eklentiyi Etkinleştir” e tıklayın.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

3. Eklentiyi yapılandırın

Artık Google Analytics eklentisini yükleyip etkinleştirdiğinize göre, onu Google Analytics hesabınızla iletişim kuracak şekilde yapılandırmanız gerekir. Bunu, Eklentiler sayfasındaki “Ayarlar” bağlantısını tıklayarak yapabilirsiniz veya soldaki menü çubuğundan gidebilir ve Trendler / Ayarlar kısmına gidebilirsiniz :
google-analytics-wordpress-plugin-settings
Eklenti ayarlarının ana sayfasından, “Google hesabınızla doğrulayın” yazan düğmeyi tıklayın:
google-analytics-wordpress-plugin-authenticate
Bu, Google hesabınıza bağlanmak için izin isteyen bir açılır pencere görüntüler. İzin Ver” i tıklayın”:
hakkında-analitik-wordpress-eklentisi-kimlik doğrulaması-2
Bir sonraki ekranda, uzun bir rasgele karakter dizisi göreceksiniz. Bu kodu kopyalayıp WordPress sekmesindeki vurgulanan kutuya yapıştırın. “Kimlik doğrulama kodunu kaydet” i tıklayın:
hakkında-analitik-wordpress-eklentisi-kimlik doğrulaması-3
Ayarlar ekranı bir açılır menü içerecek şekilde yenilenecektir. Bu açılır menüde, henüz oluşturduğunuz Google Analytics özelliğini seçin. İzleme kimliği, birinci adımda oluşturduğunuz UA koduyla eşleşmelidir. “Değişiklikleri kaydet” i tıklayın:
google-analytics-wordpress-plugin-mülk
Tebrikler, WordPress’te Google Analytics’i resmi olarak kurdunuz! Şimdi doğru çalıştığından emin olmak için test edelim.

4. Google Analytics’i test edin

Google Analytics’i WordPress’te doğru bir şekilde kurduğunuzu test etmenin bir kaç yolu vardır, ancak bugüne kadarki en kolay yol Real-Time Analytics’te test etmektir .
Hala Google Analytics’inizin Yönetici ekranındaysanız, izleme verileri içeren Google Analytics bölümüne gitmek için ekranın üstündeki “Raporlar” ı tıklayın. Soldaki menüde, alt menüyü genişletmek için “Gerçek Zamanlı” ve ardından “Genel Bakış” ı tıklayın.
Google Analytics’i WordPress’te yepyeni bir web sitesi için ayarlamak istiyorsanız, büyük olasılıkla 0 güncel ziyaretçiniz vardır; bu, izleme kodunuzun doğru çalıştığını söylemeye çalışmak için tam olarak yararlı değildir.
Varsayılan olarak, MonsterInsights eklentisine göre Google Analytics, oturum açmış Yöneticilerden veya Editörlerden gelen ziyaretleri izlemez. Bu, olduğu gibi bırakmanızı önerdiğim bir ayardır, çünkü sitenize kendi ziyaretlerinizi takip etmek istediğiniz verileri gizleyebilir. Ancak, aynı web sitesinde kendi web sitenizi ziyaret etmeye çalışırsanız, ziyaretlerinizin sayılmayacağı anlamına gelir.
Test amacıyla bu sorunu çözmek için web sitenizi başka bir tarayıcıda açın ve ziyaretinizi Google Analytics’e kaydetmek için bir veya iki sayfayı tıklayın. Her şey olması gerektiği gibi çalışıyorsa, bunu yaptıktan hemen sonra, Gerçek Zamanlı Analytics sitenize bir ziyaretçi göstermelidir. Bunun gibi:
hakkında-analitik-WordPress-testi
Web sitenizde hala bir ziyaretçi görmüyorsanız, web sitenizi başka bir tarayıcıda açmayı deneyin veya yeniden denemek için “Google hesabınızla yeniden kimlik doğrulaması” için eklenti ayarlarındaki düğmeyi tıklayın.

Son düşünceler

İşte bu – şimdi web siteniz için bir Google Analytics özelliği oluşturdunuz, eklentiyi yükleyip yapılandırdınız ve test ettik, kullanıcılarınız için ihtiyaç duyduğunuz verileri topladığınızdan ve Google’ı başarıyla kurduğunuzdan emin olabilirsiniz. 
Google Analytics, izleyicilerini anlamak ve trafiğini büyütmek isteyen herhangi bir blogcu için paha biçilmez bir araçtır, bu nedenle mümkün olan en kısa sürede çalışmaya başlamanız idealdir. Aslında, yeni bir blogda ayarlamanız gereken ilk şeylerden biri .
Hepsi benzer şekilde çalışan bir dizi popüler Google Analytics eklentisi var. Birden fazla yüklemediğinizden emin olun, aksi takdirde her ziyaretçiyi iki kez izleyerek ziyaretçi sayılarınızı yapay olarak şişiriyor olabilirsiniz.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});