Blogger mı – WordPress mi

tarafından
109
Blogger mı – WordPress mi
Blog sahibi olmak için asla geç değildir ve bir blog açmak artık hiç olmadığı kadar kolay. En uygun karar, başlangıçta, oluşturulacak bir platform seçmek – bu genellikle Blogger ile WordPress arasında seçim yapmak anlamına geliyor.
Blogger, blog oluşturup hemen çevrimiçi yayınlamanızı sağlayan basit bir hizmettir. WordPress, diğer yandan, web siteleri oluşturmak için tam özellikli bir İçerik Yönetim Sistemidir (CMS) (bu makalede, WordPress.com’dan farklı olan kendi kendine barındırılan WordPress’ten bahsediyoruz ). Her birinin kendine özgü avantajları ve dezavantajları vardır; bunlar birbiri üzerine kurulmadan önce farkında olmak isteyeceksiniz.
Bu yazıda sizi Blogger vs WordPress ile tanıştıracağız. İki platformun nasıl çalıştığını, göreceli faydalarını ve sakıncalarını tartışıp, ihtiyaçlarınız için doğru olanı seçmenize yardımcı olacağız. Başlayalım!

Blogger: Blog oluşturmanın basit bir yolu

Blogger web sitesi.
Öncelikle, Blogger hakkında konuşalım Adından da anlaşılacağı gibi, Blogger basit bir blog ile açmayı ve çalıştırmayı kolaylaştırır.
Tek ihtiyacınız olan bir Google hesabı gerektiren ücretsiz bir profil oluşturmak. Sonra hemen yeni bir blog oluşturabilirsiniz:
Blogger ile yeni bir blog oluşturma.
Blogunuzun görünümünü ve düzenini belirlemek, ona bir başlık vermek ve bir URL ( özel bir alan için ödeme yapmazsanız sonuna kadar blogspot.com eklenecek) seçmek için çeşitli Blogger temaları arasından seçim yapabilirsiniz Ardından, basit bir panoya erişirsiniz:
Blogger kontrol paneli.
Burada yayınlar oluşturabilir , blogunuza sayfa ekleyebilir , yorumları görebilir ve yanıtlayabilir ve blogla ilgili diğer temel görevleri gerçekleştirebileceksiniz. Buraya ne ekler veya değiştirirseniz ekleyin derhal güncellenir. 

WordPress: Her tür web sitesi için tam özellikli bir platform

WordPress web sitesi.
Blogger yalnızca bloglar için olsa da, WordPress tam bir  İçerik Yönetim Sistemidir (CMS) – çevrimiçi içerik oluşturmanıza yardımcı olmak için tasarlanmış bir platformdur. Pratik açıdan, bu hemen hemen her tür web sitesi oluşturmak için WordPress kullanabileceğiniz anlamına gelir .
Ancak WordPress hayata bir blog platformu olarak başladı ve yine de bu uygulamaya uygun. Blogger gibi, WordPress de ücretsizdir, ancak blogunuzu sizin için barındırmaz. Bir barındırma planı seçmeniz ve bir etki alanı adı seçmeniz gerekir; bunun ardından WordPress sitenizi yükleyip kurabilirsiniz .
Bunu yaptığınızda, WordPress yönetici panelinize erişebileceksiniz:
blogger vs WordPress kontrol paneli.
Şunları yapabilirsiniz yayınlar oluşturabilir , blogunuz için ve sayfaları ayarlarını düzenlemek , eklemek diğer kullanıcıları vb. Blogger gibi, sitenizin düzenini ve görünümünü değiştirmek için Wordpress temaları da kullanabilirsiniz , ancak aralarından seçim yapabileceğiniz daha birçok seçenek vardır :
ThemeIsle'da blog temaları.
Ek olarak, blogunuza her türlü ek özelliği eklemek için eklentileri indirebilir ve yükleyebilirsiniz – basit bir iletişim formu eklemek , arama motorlarında daha iyi sıralanmanıza yardımcı olmak için işlevsellik sağlamak veya hatta sitenize gerçek e-ticaret işlevi eklemek gibi :
Kontrol panelinde WordPress eklentileri.
Orada bir sürü WordPress kullanarak daha aktif rol – Bizim burada kapsayacak şekilde çok fazla için. Neyse ki, platforma nasıl çalıştığı hakkında daha fazla ayrıntı için göz atabileceğiniz birçok kılavuz yazdık.
Son olarak, burada bahsettiğimiz şeyin indirilebilir açık kaynaklı yazılım olan WordPress.org olduğunu not etmek önemlidir WordPress.com  , iki platforma kıyasladaha fazla bilgi edinebileceğiniz farklı bir şey .

Blogger vs WordPress’in artıları ve eksileri

Şimdi iki platformu tanıttık ve ne yaptıklarını açıkladık, göreceli avantajları ve sakıncaları hakkında biraz daha detaylı olalım. Blogger’la başlayacağız, ardından WordPress’e geçeceğiz.
Bunların kapsamlı listeler olmadığını unutmayın. Bunun yerine, ilk kez blog oluşturucu için en alakalı artı ve eksilere odaklanıyoruz.

Blogger’ın Avantajları:

 • Başlamak çok hızlı ve basittir – dakikalar içinde tam anlamıyla bir blog oluşturabilirsiniz.
 • İçeriğin nasıl oluşturulacağını ve tüm temel özellikleri hemen nasıl kullanacağınızı öğrenebileceksiniz.
 • % 100 ücretsiz bir çözüm haline getirmek için bir barındırma planına ihtiyacınız yok.
 • Sınırlı iken, orada olan blogunuzu kişiselleştirmek için seçenekleri.

Blogger’ın Eksileri:

 • Platformun işlevselliği çok basit – standart bir blog oluşturma ve içerik yayınlamanın ötesinde onunla fazla bir şey yapamazsınız.
 • Blogunuzun görünümünü ve özelliklerini özelleştirmek için seçenekleriniz, özel kod ekleme potansiyeli olduğu gibi çok sınırlıdır.
 • İçeriğinizi tam olarak “sahiplemiyorsunuz” çünkü hepsi Google’ın sunucularında oturuyor ( gerekirse içeriğinizi dışa aktarabilirsiniz ).
Gördüğünüz gibi, Blogger sizi hızlı bir şekilde çalıştırmaya başladığınızda gerçekten parlıyor. Ancak, blogunuzu tamamen özelleştirmek istiyorsanız daha az etkileyici. Buna karşılık, hadi WordPress’e bir göz atalım.

WordPress’in Artıları:

 • Blogger’ın yaptığından biraz daha fazla çalışma gerektirse de, Blog’a WordPress’le başlamak oldukça hızlı ve acısız bir işlemdir ve çoğu kaliteli WordPress sunucusu sizin için ayarları yapabilir.
 • Platform, yeni başlayanlar için kolay ve öğrenmesi kolay, özellikle basit bir şey (örneğin bir blog) için kullanıyorsanız.
 • Sitenizi istediğiniz şekilde şekillendirmenize olanak sağlayan eklentiler ve temalar şeklinde binlerce özelleştirme seçeneği vardır.
 • Daha ileri düzey kullanıcılar için, WordPress blogunuza özel kod ve karmaşık özellikler eklemenizi kolaylaştırır.

WordPress’in Eksileri:

 • Bir WordPress sitesi başlatmak, genellikle küçük bir parasal yatırım gerektirir . Gerçekten ücretsiz WordPress hosting bulabilirsiniz , ancak ciddi bir site için tavsiye etmem.
 • Sitenizin iyi performans gösterdiğinden ve güvenli olduğundan emin olmak sizin sorumluluğunuzdadır .
Bu özetler size her iki platformun da nerede parladıkları ve nerede yetersiz kaldıkları konusunda sağlam bir fikir vermelidir. Şimdi, hangisini kullanmanız gerektiğine karar vermeniz nasıl.

Blogger vs WordPress arasında nasıl seçim yapılır

Hem Blogger hem de WordPress’in yeri vardır ve belirli kullanıcılar için yararlıdır. Ancak bilmek isteyeceğiniz şey, hangisini seçmeniz gerektiğidir.
Blogger, bloglarını oluşturmak isteyenler ve hemen çalışmaya başlaması için faydalıdır. İstediğiniz tek şey çok basit bir hobi blog platformu ise, bu sizin için bir çözüm olabilir. Başlamak için bir kuruş ödemek zorunda kalmayacaksınız ve barındırma veya diğer teknik konular hakkında endişelenmenize gerek kalmayacak.
Ancak, Blogger’ın ne kadar kısıtlayıcı olduğunu belirtmekte fayda var. Yine, blogunuzu özelleştirmek için sınırlı seçeneğiniz vardır. Ayrıca, platformla başka bir şey yapamazsınız. Blogunuzun, bir işletme sitesi , bir portföy veya bir mağaza gibi daha büyük bir web sitesinin parçası olmasını istiyorsanız, Blogger ihtiyacınız olan özellikleri sağlamaz.
Bu nedenle, Blogger vs WordPress söz konusu olduğunda, ikincisini yeni bir blog oluşturan çoğu kişiye tavsiye ediyoruz. Başlangıç ​​maliyetleri çok küçük, kurulum hızlı ve yeni başlayanlar için tasarlandı. Blogunuzu bir saatten daha kısa bir süre içinde çalışır durumda ve yayınlamanız gerekir ve söz konusu yayınlar oluşturma ve yayınlama söz konusu olduğunda öğrenme eğrisi hızlıdır.
Sonuçta, şu an yapmak istediğiniz tek şey çok basit bir blog oluşturmak olsa da , WordPress neredeyse her zaman daha iyi bir seçenektir. Bu şekilde, gelecekte web sitenizi genişletmek, yeni özellikler eklemek veya odağını tamamen değiştirmek isterseniz, parmaklarınızın ucunda ihtiyacınız olan tüm seçeneklere sahip olacaksınız.


Sonuç

Yeni blogunuz için bir platform seçmek basit bir mesele değil. Çok fazla seçenek var, bunalmak kolay olabilir. Duyduğunuz en yaygın isimlerden ikisi Blogger ve WordPress’tir ve bu, hangisinin ihtiyaçlarınızı daha iyi karşılayacağını merak etmenize neden olabilir.
Blogger vs WordPress arasında karar verirken, bilmeniz gerekenlere dair kısa bir özet:
 1. Blogger: Birkaç dakika içinde çalışmaya ve çalışmaya hazır olacak tamamen ücretsiz, çok basit bir blog platformudur. Ancak, blogunuzu özelleştirmek veya temel gönderiler oluşturmanın ötesinde çok şey yapmak için seçenekleriniz çok sınırlıdır.
 2. WordPress: Bu platform, başlamak için biraz daha zaman (ve bir barındırma planı ve etki alanı adı maliyeti) gerektirir. Öte yandan, yeni başlayanların kullanımı kolaydır , bir ton özelleştirme seçeneği sunar, daha ileri düzey kullanıcılar için birçok özellik sunar ve büyüdükçe blogunuzla kolayca ölçeklenir.