Appledan iphon kullanıcılarına kötü haber

tarafından
96
Appledan iphon kullanıcılarına kötü haber

Apple, VR ve AR Web Sitelerine Karşı engel Oluşturuyor


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Apple’ın mobil işletim sisteminin bir sonraki yükseltmesi, iOS 12.2, sanal ve artırılmış gerçeklik geliştiricileri için can sıkıcı bir sürprizle gelecek.

Digiday Pazartesi günkü açıklamaya göre, Apple mobil cihazlarında akselerometreye ve jiroskopa Web erişimini engelleyecek.

Bu, kullanıcıların sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik bileşenleri de dahil olmak üzere, bu bileşenlerin çalışması için gerekli olan Web uygulamalarına veya sitelere izin vermeleri gerektiği anlamına gelir.

Apple’ın hamlesi, konum verilerine kimlerin erişebileceğini kontrol etmelerini sağlayarak müşterilerinin gizliliğini korumak için tasarlanmıştır.

“AR veya VR mobil deneyimlerinin geliştiricisi iseniz, bu sizi etkileyen bir şey olacak,” dedi Newton, dijital medya direktörü Michael Goodman, Massachusetts’in Massachusetts’teki Strateji Analitik Bürosu’ndan bir araştırma, danışma ve analiz şirketi .

Sensörden izleyiciye

Apple’ın telefonlarındaki konum verilerine erişme konusundaki kararı, Eylül’de yayımlanan North Carolina Eyalet Üniversitesi, Princeton, Urbana-Champaign’daki Illinois Üniversitesi ve Northeastern Üniversitesi’ndeki Illinois Üniversitesi’ndeki  araştırmacılarının sonuçlarından etkilenmiş olabilir.

Araştırmacılar, bir telefondaki bazı sensörlere erişim bir uyarıyı tetiklerken, hareket, yakınlık ve ışık sensörleri ile durum böyle değildi.

Normalde, meşru bir web sitesinin bu sensörlerden gelen verilere erişimi bir kullanıcı için sorun çıkarmaz, ancak kötü niyetli bir web sitesi verileri yaramazlık için kullanabilir.

Örneğin ortamdaki ışık verileri, kullanıcının gezinme davranışı hakkında çıkarımlarda bulunmak için kullanılabilir. Hareket sensörü verileri, kişisel kimlik numaraları gibi şeyleri çıkarmak için bir keylogger’da düzenlenebilir. Hareket sensörlerinin benzersiz kalibrasyon özellikleri, insanları Web’de izlemek için kullanılmıştır.


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});