Blogger İpuçları – Sitenizi Hızlandırın

tarafından
104
Blogger İpuçları – Sitenizi Hızlandırın

Blog sahibi olarak bir an için kendinizi diğer internet kullanıcıları yerine koyun. Bir siteye tıkladınız. Açılmasını bekliyorsunuz. 6-7 saniye oldu hala yok.
Nihayet açıldı. Sitenin bir sayfasına tıkladınız. Yine 6-7 saniye bekleme süreci… Ne yaparsınız? O siteyi dolaşmaktan vazgeçip çıkmak isteyeceğinize eminim.


Benim, site açılış süresi ve ziyaretçi tepkisi üzerine şöyle bir ölçüm var: 5 saniyeye kadar her 1 saniye için %6; beş saniyeden sonraki her saniye için %10 ziyaretçi kaybı olur. Yani 5 sn. de açılan bir site ziyaretçilerinin %30 unu, 8 sn. gibi bir sürede açılan site ise ziyaretçilerinin %60 ını kaybetmiştir.


İnternet hızlarının milisaniyelerle ölçüldüğü günümüzde, bir de internet sörfçülerinin sabırsızlığını düşünürseniz bu rakam hiçte abartılı değildir.


Ayrıca, Google arama sonuçlarını etkileyen kriterler arasına site açılış hızını da ekledi. Google aramalarında alt sıralara düşmemek için içeriğin yanında site hızına da önem vermek gerekli.


Peki, sitenizin geç açılma sorunu varsa ne yapmalısınız. Aşağıda yapmanız gereken 10 pratik işlemi yazdım. Bunları yaparsanız site hızınızın önemli ölçüde yükseleceğini göreceksiniz.

siteni_hizlandir


1 – Sosyal Medya Gadgedleri : 

Sosyal medya bağlantıları elbetteki önemlidir. Site içeriğini sosyal medya paylaşımları ile duyurmak olmazsa olmazlarımızdan.. Bu bir gerçek…
Fakat sitenin sağından solundan çıkan Facebook butonları, “beni takip et” diyen Twitter kuşları, alttan çıkan “noolur beni beğen!” diyen Facebook kutusu hiç hoş değil.


Ayrıca; bunların tamamına yakını Javascript veya Flash animasyonla çalıştığından sitenizin açılış hızını yavaşlatan ilk sorumlular. Bunları kaldırmanızı öneririm. 


2 – Şablon Tercihi : 
Google hesabıyla açılmış blogspot.com.tr uzantılı bloğunuz Google altyapısını kullanmakta… Bloggerin önerdiği şablonlardan birini kullanmak SEO açısından her zaman avantaj olacaktır.


Sade şablonlar tercih edin. İnternette bulacağınız bedava şablonların sorun yaratabileceğini göz önünde bulundurun.


3 – Ana Sayfadaki Sayfa Sayısını Azaltın : 
Açılan sayfanın boyutu, açılış hızıyla direk ilintilidir. Boyut yükseldikçe açılış hızı düşer. Ana sayfada 10 sayfası birden açılan sitenizi 5 – 6 en fazla 7 olarak ayarlayın. Bunu Ayarlar > Yayınlar ve yorumlar bölümüne girerek “En fazla şu kadar göster”kısmından yapabilirsiniz.


4 – Ana Sayfada “Yazı Kesme” Özelliğini Kullanın: 
Ayarlar > Yayınlar ve yorumlar bölümüne girerek “En fazla şu kadar göster” kısmını 6olarak ayarladınız diyelim. Bu yetmez!


Eğer “yazı kesme” özelliğini kullanmıyorsanız 6 sayfada yazdıklarınızın tamamı ana sayfada çıkacaktır. Bu da 6 sayfalık boyutun tek sayfaya yüklenmesi demektir ve tabiidir ki açılış hızını yavaşlatacaktır.


Bu olumsuzluğu önlemek için yazılarınızın makul bir bölümünde “kesme” ( <!–more–>) kullanın. Otomatik olarak Devamı »» linki oluşacak ve yazınızın devamını okumak isteyen buraya tıklıyacaktır.


5 – Gereksiz ve Yüksek Boyutlu Grafikler: 
Büyük boyutlu resimler kullanmayın. 1000×800 resmi “width” ve “height” ile 500×400 e düşürseniz bile sayfanıza yüklenmesi 1000×800 e göre olacak ve zaman alacaktır.


Gif animasyon resimlerden kaçının.


Kullanacağınız resimleri başka site adresleriyle değil, kendi sitenize yükleyerek kullanın.


Resimleri webresizer.com dan optimize edebilirsiniz.


Ayrıca, Blogspot’a(google’a) yüklediğiniz yüksek boyutlu resimlerin aşağıda örneğini verdiğim kırmızı ile gösterilen yerdeki rakamlarını değiştirerek istediğiniz boyuta getirebilirsiniz.
http://1.bp.blogspot.com/-kkK8liHg40s/VE6890jn6EI/AAAAAAAACeM/0deGHuUamlU/s1600/site_hizi.png 

site_hizi

6 – Sitenizi Gadged Çöplüğüne Çevirmeyin : 
Facebook, Twitter gibi sosyal medya buton ve gadgedlerini kendi resmi sayfalarından edinin ve bunda aşırılığa kaçmayın.


Site Pr’ını gösteren butonlardan, hava durumu, fal v.b gadgedlerden, sayaç butonlarından falan vazgeçin derim… Google Analytics ayrıntılı sayaç hizmeti veriyor zaten.


7 – Reklamlarınızı Dengeleyin : 
Tek sayfaya fazla reklam koymayın. Reklamların tamamı Javascript ve Flash Animasyon’la çalıştığı için site hızını azaltacaktır.
Ayrıca, içeriğiniz zayıfsa üç satır yazı ve 3-4 ilgisiz resmin bulunduğu sayfayı reklamla doldurmanın size bir faydası yoktur.


8 – JavaScript ve CSS Dosyaları : 
Blogger-Blogspot kullanıcıları .Js yada .css dosyalarını kendi hostlarına yükleme imkanı olmadığı için bu dosyaları başka sitelerden alırlar. Önerim şudur : Almak istediğiniz .js veya .css dosyalarını açın. Kodlar fazla uzun değilse dosyayı link olarak almak yerine kodları alarak sayfanızda kullanın. Bu konuda CSS ve Js Dosyaları Blogta Kullanmaksayfamızı inceleyiniz.


9 – Çalışmayan Linkler : 
Dış linklerinizi kontrol edin. Çalışmayanları silin. Açılmayan img. leri silin. Sitenizin arka planında kullandığınız background-image yerine background-color deneyin.


10 – Sitenizi Test Edin : 
Bu saydığım maddeleri yerine getirmeden önce sitenizi Google PageSpeed veya Pingdom Speed test edin.


Yukarıdaki işlemleri yerine getirdikten sonra bir kez daha test edin. Sitenizin açılış hızının değiştiğini göreceksiniz.